A TOTAL of 226 young athletes have graduated from the Milo Sports Clinics held this summer at the Don Gregorio Pelaez Sports Complex and other sports venues in Cagayan de Oro.

Milo sports clinics organizer Megdonio Llamera said this year’s athletes are more in number compared with last year’s.

Llamera said the activity is a prelude to the holding of an early schedule of this year’s Milo Little Olympics’ Mindanao qualifying round on July 30, 31 and Aug. 1.

“We congratulate the parents who sent and supported their children to the sports clinics,” he said.

Llamera informed the parents during the graduation ceremony that the national final is scheduled to be held in Cagayan de Oro on Oct. 13-17 with contingents from Luzon, Visayas and the National Capital Region participating.

“We will be selecting top and qualified athletes being the host area. Ipakita nato nga dili kita magpa-ulahi og pangandaman ta kini,” he said.

Top graduating athletes also received awards in mini tournaments held during the holding of the sports clinics.

Among those received awards are as follows.

Table Tennis Girls: Renel Juaneza (gold), Amiellene Macamay (silver), Casandra Nicole Batar and Angel Ugsod (bronze)

Table Tennis Boys: Roy Kim Angelo Cunanan (gold), Valvince Ugsod (silver), Aaron Besana and Joshua Joseph Labrador (bronze)

Swimming Girls: Leela Lara Galvez (gold), Krishinka Seno (gold), Katrina Dolores (silver), Tanya Barero (silver), Kiesha Tiu (silver), Lisa Marian Cabangca (bronze), Ashley Louise Anne Dacoco (bronze), Joanne Marie Suniel (bronze), Katrine Dalen (bronze)

Swimming Boys: Drendy Compagnucci (gold), Christopher Grava (silver), Alexander Vuelban II (bronze), Keve Bathan (bronze)

Dance Sports Girls: Lovely Rose Rasdas (gold), Ella Mae Sungahid (gold), Julie Pearl Samosino (bronze), Jacquelyn Rose Suniel (bronze), Melrose Cagalawan (silver)

Volleyball Boys: Vincent Namalata (gold)

Volleyball Girls: Loraine Luceñara (bronze), Maria Nena Quimpang (silver)

Sepak Takraw Elementary: Frederico Talanda Jr. (gold), John Patrick Tabamo (bronze)

Sepak Takraw High School: Edison Anzuma (gold), Bonnie Jamis (silver)

Taekwondo: Joshua Von Anthony (gold), Irhan Dionsay (gold), Roan Nicole Potenciano (bronze), Ray Yaneza (silver).

article by Lito Rulona of Gold Star Daily

Facebook Comments